Sydbank Pokalen

Pokallodtrækning: Serie 1-mandskab skal møde AaB

Af Anders Jensen, redaktør på LigaBold.dk

Fredag var der lodtrækning til anden runde af hovedturneringen af Sydbank Pokalen 2021/2022.

I anden runde af Sydbank Pokalen træder seks Superliga-hold ind i turneringen, og det er OB, SønderjyskE, Vejle Boldklub, AaB, Viborg FF og Silkeborg, og der er i alt 52 hold med.

Her er der mange interessante kampe på programmet, hvor Serie 1-klubben FIUK/Odense blandt andet møder 3F Superliga-mandskabet AaB. I øst-puljen skal Tårnby FF fra Danmarksserien danne ramme for opgøret mod Lyngby Boldklub fra 1. division. Det nye Sjællandsserie-mandskab Vordingborg IF får også en stor kamp, når Vejle Boldklub fra 3F Superliga gæster det sydlige Sjælland.

Kampene bliver spillet fra 31. august til og med 2. september.

Øst:

FC Roskilde (3. division) – OB (3F Superliga)
Vordingborg IF (Sjællandsserien) – Vejle Boldklub (3F Superliga)
Hillerød (2. division) – SønderjyskE (3F Superliga)
Frederikssund (Danmarksserien) – Boldklubben Frem (3. division)
B93 (2. division) – Nykøbing FC (1. division/NordicBet Ligaen)
Roskilde KFUM (3. division) – AB (2. division)
Fremad Valby (Københavnsserien) – Vanløse IF (3. division)
Boldklubben Skjold (Københavnsserien) – FC Helsingør/HB Køge (1. division/NordicBet Ligaen)
Tårnby FF (Danmarksserien) – Lyngby Boldklub (1. division/NordicBet Ligaen)
Nørrebro FF (Serie 1) – Herstedøster IC (Danmarksserien)/Hvidovre IF (1. division/NordicBet Ligaen)
Holbæk (Danmarksserien) – Boldklubben Viktoria (Serie 1)/Fremad Amager (1. division/NordicBet Ligaen) – enten får Holbæk eller Boldklubben Viktoria hjemmebane
Svebølle BI (Serie 1) –  FA 2000 (2. division)
Allerød FK (Danmarksserien) – Herlev IF (3. division)

Vest: 

FC Fredericia (1. division/NordicBet Ligaen) – Viborg FF (3F Superliga)
Skive IK (2. division) – Silkeborg IF (3F Superliga)
FIUK/Odense (Serie 1) – AaB (3F Superliga)
B 1913 (Danmarksserien) – Jammerbugt FC (1. division/NordicBet Ligaen)
Marienlyst (Danmarksserien) – Slagelse (3. division)
Kjellerup (Danmarksserien) – Aarhus Fremad (2. division)
Kolding IF (2. division) – Esbjerg fB (1. division/NordicBet Ligaen)
Bredballe (Serie 1) – Middelfart (2. division)
Varde IF (Danmarksserien) – AC Horsens (1. division/NordicBet Ligaen)
Brabrand (2. division) – Vendsyssel (1. division/NordicBet Ligaen)
Aalborg Freja (Serie 1) – Helsted Fremad (Jyllandsserien)
VSK Aarhus (3. division) – Thisted FC (2. division)
Fjordager IF (Albaniserien) – IF Lyseng (3. division)