Sydbank Pokalen

Pokaloverblik: Serie 1-hold leverede største overraskelse

Foto: Fodboldbane

Af Anders Jensen, redaktør på LigaBold.dk

Mange seriehold har været i aktion i første runde af hovedturneringen af Sydbank Pokalen 2021/2022, hvor kun tre opgør mangler (Boldklubben Viktoria – Fremad Amager, Herstedøster IC – Hvidovre IF og FC Helsingør – HB Køge).

Der kom en del favoritsejre i første runde, men der var også et par overraskelser blandt kampene. Blandt andet vandt Serie 1-mandskabet Svebølle BI over Greve fra Danmarksserien med 1-0 på et mål af Nick Trier, mens den nye Sjællandsserie-klub Vordingborg IF tog fusen på Danmarksserie-klubben Ishøj IF og vandt med 2-1.

Holbæk overraskede også, da Danmarksserie-holdet vandt over Næstved fra 2. division med 2-0.

Fredag klokken 14 bliver der trukket lod til anden runde. Du kan se de foreløbige resultater fra første runde her:

Torsdagens resultater i Sydbank Pokalen:

Bolbro 1-5 Esbjerg 
Flemløse/Haarby 0-3 Fjordager
Virum-Sorgenfri 1-2 Nørrebro FF
Strandby 1-6 Vendsyssel
Kalundborg 1-7 AB
Skibet 2-3 Bredballe (efter forlænget spilletid)
Skalborg 0-2 Helsted

Onsdagens resultater i Sydbank Pokalen:

NB Bornholm 0-5 Allerød
B1908 1-4 Nykøbing FC
Døllefjelde-Musse IK 1-8 Frederikssund

Fremad Valby 2-1 Brønshøj
Kvik/Aalestrup 1-2 Kjellerup
FC Nyhavn 0-4 Skjold

Østerbro IF 0-9 Lyngby
Svebølle 1-0 Greve IF
AB Tårnby 2-2 Tårnby FF (Tårnby FF videre efter straffesparkskonkurrence med samlet 9-8)

Varde 3-0 B1909
Viby 1-2 VSK Aarhus

Tirsdagens resultater i Sydbank Pokalen:

Dianalund 0-8 Roskilde KFUM
Avarta 1-3 FA 2000
Dalum 1-4 Kolding IF

Brabrand 0-0 Hobro (Brabrand videre efter straffesparkskonkurrence)
HIK 1-2 B93
Holstebro 0-2 IF Lyseng

Marienlyst 3-0 FC Sydvest
Næsby 0-0 FC Fredericia (FC Fredericia videre efter straffesparkskonkurrence)
Skovshoved 0-4 Hillerød

Sædding/Guldager 1-4 AC Horsens
Fuglebakken 0-2 Skive
FIUK Odense 2-1 Løjt IF

Tarup-Paarup 0-1 Slagelse
BSF 0-2 FC Roskilde
Hviding IF 0-5 B1913

Hørsholm-Usserød 0-2 Vanløse
LUIF 0-9 Frem
Nørresundby 0-6 Aarhus Fremad

SfB-Oure 0-6 Middelfart
Søften 0-3 Thisted
Aalborg Freja 2-1 Give Fremad
Nakskov 1-6 Herlev

Vordingborg 2-1 Ishøj
Aabyhøj 0-2 Jammerbugt FC
Holbæk 2-0 Næstved