Sydbank Pokalen

Stort pokaloverblik: Se hvem der mødes i første runde

Af Anders Jensen, redaktør på LigaBold.dk

Hovedturneringen af Sydbank Pokalen bliver snart skudt i gang, da første runde finder sted fra 3. til og med 5. august. Fredag blev der trukket lod til første runde-opgørene, hvor der er mange interessante og spændende opgør på programmet.

Der er blandt andet en del lokalopgør i vente blandt andet AB Tårnby mod Tårnby FF samt Viby IF mod VSK Aarhus. Du kan se det store overblik lige her. Det førstnævnte hold spiller på hjemmebane.

Sjælland/København/Lolland/Bornholm
FC Nyhavn (Serie 2) – Boldklubben Skjold (Københavnsserien)
Skovshoved (Danmarksserien) – Hillerød (2. division)
Boldklubben Avarta (Danmarksserien) – FA 2000 (2. division)
Herstedøster IC (Danmarksserien) – Hvidovre IF (1. division/NordicBet Ligaen)
Boldklubben Viktoria (Serie 1) – Fremad Amager (1. division/NordicBet Ligaen)
Fremad Valby (Københavnsserien) – Brønshøj Boldklub (Danmarksserien)
B 1908 (Danmarksserien) – Nykøbing FC (1. division/NordicBet Ligaen)
Holbæk B&I (Danmarksserien) – Næstved Boldklub (2. division)
Svebølle BI (Serie 1) – Greve (Danmarksserien)
DMI (Sjællandsserien) – Frederikssund (Danmarksserien)
Dianalund IF (Serie 2) – KFUM Roskilde (3. division)
Listrup (Lolland-Falsterserien) – Boldklubben Frem (3. division)
Virum Sorgenfri (Serie 2) – Nørrebro FF (Serie 1)
Vordingborg (Sjællandsserien) – Ishøj IF (Danmarksserien)
Hørsholm-Usserød (Sjællandsserien) – Vanløse IF (3. division)
FC Nakskov (Sjællandsserien) – Herlev IF (3. division)
NB Bornholm (Københavnsserien) – Allerød FK (Danmarksserien)
HIK (2. division) – B93 (2. division)
AB Tårnby (Danmarksserien) – Tårnby FF (Danmarksserien)
Østerbro IF (Serie 2) – Lyngby Boldklub (1. division/NordicBet Ligaen)
BSF (Sjællandsserien) – FC Roskilde (3. division)
FC Helsingør (1. division/NordicBet Ligaen) – HB Køge (1. division/NordicBet Ligaen)
FC Kalundborg (Serie 3) – AB (2. division)

Fyn/sydlige Jylland
Skibet IF (Serie 2) – Bredballe IF (Serie 1)
FIUK/Odense (Serie 1) – Løjt IF (Serie 1)
Næsby (3. division) – FC Fredericia (1. division/NordicBet Ligaen)
Hviding IF/Kvik 70 (Serie 2) – B 1913 (Danmarksserien)
Dalum IF (3. division) – Kolding IF (2. division)
TPI (Danmarksserien) – Slagelse B&I (3. division)
Varde IF (Danmarksserien) – B1909 (Danmarksserien)
Sædding G/IF (Jyllandsserien) – AC Horsens (1. division/NordicBet Ligaen)
Marienlyst (Danmarksserien) – FC Sydvest 05 Tønder (Danmarksserien)
SFB-Oure (Danmarksserien) – Middelfart Boldklub (2. division)
Flemløse/Haarby (Albaniserien) – Fjordager IF (Albaniserien)
Bolbro G&IF (Serie 2) – Esbjerg fB (1. division/NordicBet Ligaen)

Midt/Nordjylland
Skalborg FK (Serie 2) – Helsted Fremad IF (Jyllandsserien)
Nørresundby fB (Danmarksserien) – Aarhus Fremad (2. division)
Aalborg Freja (Serie 1) – Give Fremad (Jyllandsserien)
Kvik/Aalestrup (Serie 1) – Kjellerup IF (Danmarksserien)
Fuglebakken (Danmarksserien – Skive IK (2. division)
Viby IF (Jyllandsserien) – VSK Aarhus (3. division)
Søften GF (Jyllandsserien) – Thisted FC (2. division)
Strandby-Elling-Nielstrup IF (Serie 3) – Vendsyssel FF (1. division/NordicBet Ligaen)
Aabyhøj IF (Jyllandsserien) – Jammerbugt FC (1. division/NordicBet Ligaen)
Holstebro Boldklub (Danmarksserien) – IF Lyseng (3. division)
Brabrand (2. division) – Hobro IK (1. division/NordicBet Ligaen)